Słyszałeś to określenie pod swoim adresem? Zastanawiasz się, co ono oznacza? A może wiesz i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat. W tym artykule rozłożymy słowo femboy na czynniki pierwsze. Odpowiemy na to, jak być femboyem oraz co to znaczy cross-dressing. Co pojawia się na Wykopie z hasztagiem femboy – temu również przyjrzymy się bliżej. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i uczulić rówieśników, na ważny społecznie temat, zostań z nami do końca.
Femboy – co to znaczy?
Wyraz femboy to zlepek dwóch sylab “fem” i “boy”. “Fem” pochodzi od angielskiego słowa female, oznaczającego kobietę. Słowo “boy” przetłumaczymy jako chłopiec. W połączeniu sylab otrzymujemy kobiecego, lub inaczej dziewczęcego, chłopca. Co to znaczy?
Femboyem określa się, zazwyczaj, młodego chłopaka. Nie jest to jednak żadna reguła. To osoba, która czuje się kobieco w swoim męskim ciele. Może przejawiać zachowania uznane za kobiece, w tym wybierać ubrania przypisywane kulturowo płci żeńskiej.
Określanie kogoś, że jest femboyem, nie jest tożsame z orientacją seksualną tej osoby. Nie koniecznie musi być to osoba nieheteronormatywna.
Zdarza się jeszcze, że o wyglądzie zewnętrznym człowieka myślimy bardzo stereotypowo. Powyższy przykład, zaczerpnięty z internetowego słownika, pokazuje w jaki sposób krąży w społeczeństwie stereotyp postrzegania mężczyzny. Nie powinien on przyjmować cech uznawanych za kobiece, ponieważ obraz męskości wygląda całkiem inaczej. W innym wypadku pojawia się określenie “zniewieściałego” mężczyzny. Czy tak samo działa to w drugą stronę? O młodej dziewczynie, kobiecie mówi się, że jest zbyt “męska”.
Stereotyp to kulturowy wytwór, który bywa bardzo mocno zakorzeniony w danym środowisku. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam uleganie stereotypom?
- Otoczenie, w którym się znajdujemy, jest głównym nośnikiem tego, co do nas dociera i jak postrzegamy rzeczywistość.
- Brak podjęcia próby wyrobienia własnego zdania na dany temat, może skutkować tym, że przyjmujemy opinie innych jako własne. Dlatego też nie warto bezmyślnie powtarzać tego, co usłyszymy.
- To, czy jesteśmy podatni na myślenie stereotypami, prawdopodobnie, zależy od odczuwanego strachu przed nieznanym. Łatwo przychodzi nam krytykowanie czegoś, tylko dlatego, że jest inne.
Często jest też tak, że osoby, które boją się tego, czego nie rozumieją, w sposób anonimowy, chcą wyrzucić to z siebie. W tym przypadku, anonimowości dostarcza takim osobom… Internet. Wulgarne komentarze, wpisy, powtarzanie nieprawdziwych informacji. Na pewno, nie raz, spotkałeś się z tym wszystkim surfując w sieci.
Masę treści można znaleźć o femboyu na znanej stronie Wykop. Sprawdźmy wspólnie, co tam się dzieje.
Femboy – co piszą o tym na portalu Wykop?
Wykop to polski serwis internetowy, założony w 2005 roku. Miał być odpowiednikiem amerykańskich portali z kategorii social news. Każdy z użytkowników ma możliwość podzielić się z innymi internautami, tym co znalazł w sieci. Jest to, jednocześnie, zbiorowisko wartościowych rzeczy, jak i tych mocno negatywnych i wulgarnych. Dzieje się tak, poniewaz o treści tego serwisu decydują tylko i wyłącznie użytkownicy. Nikt nie kontroluje tego, co jest tam zamieszczane i przez kogo.
Przeszukując to, co aktualnie znajduje się pod hasztagiem femboy na Wykopie, można odnieść wrażenie otwartej społeczności młodych ludzi. Osoby oznaczają swoje zdjęcia i stylizacje, wspomnianym hasztagiem. W odpowiedzi pojawia się masa komentarzy. Tylko nieliczne stanowią te negatywne i obraźliwe. To pokazuje, jak zależne jest, w jakim środowisku się znajdziemy.
Na Wykopie znalazł się również nauczyciel akademicki z Wrocławia, anglista, Marcin Boronowski. Od ponad 10 lat wyraża swój sprzeciw wobec kategoryzowania kulturowego wyglądu kobiety i mężczyzny. Prezentuje swoją osobowość, poprzez swój styl i wygląd zewnętrzny. Nie zgadza się z tym, że ubiór musi być przypisywany kulturowo do płci. Sam siebie nazywa Antyfacetem na szpilkach.
W jednym z wywiadów przyznaje, że zdarzało mu się zostać oplutym na ulicy, a mimo to, nie schował się przed światem. W społeczności akademickiej jest doceniany za to, co robi, a nie za to, jak wygląda. Co więcej, jest lubianym wykładowcą. Czy, na Wykopie również w przypadku Antyfaceta pojawiały się pozytywne komentarze?
Niestety, życzliwe lub neutralne komentarze stanowią mniejszość. W serwisie czytamy mnóstwo negatywnych wpisów. Czy nauczyciel przejmuje się tym, co o nim piszą w sieci? Nie. Przestał zwracać na to uwagę.
Femboy – how to be? Czyli jak się nim stać?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi jak być femboyem, rozszyfrujmy co to znaczy cross-dressing.
Znaczy to tyle, co praktyka noszenia ubrań i akcesoriów, które społecznie i kulturowo są przypisywane jako domena innej płci. Warto zaznaczyć, że chodzi tu o stereotypowe skojarzenia. Takim przykładem jest stereotypowy element garderoby, czyli sukienka, którą nałoży mężczyzna, chociaż z punktu społeczno-kulturowego jest ona zarezerwowana wyłącznie dla kobiet.
Teraz już wiesz, co oznacza to coraz bardziej popularne słowo. Jednak wracając do wątku tego artykułu, czyli jak być femboyem i jak się nim stać, warto podkreślić jedno. Jest to mocno indywidualne. Nie ma złotego sposobu i jednej, właściwej ścieżki. Mogą minąć lata, zanim odkryje się siebie i to co się lubi.
Nie jestesmy w stanie podać przepisu na to, jak stać się femboyem. Możemy za to podpowiedzieć, czym kierować się, jeśli ten temat cię zainteresował:
- eksperymentuj
- próbuj
- szukaj swojego stylu
- kieruj się intuicją.
Jeśli masz to szczęście otaczać się ludźmi, którzy akceptują ciebie takim, jaki jesteś, to już jest to duży plus. Warto to docenić. Dla tych, którym brakuje w najbliższym otoczeniu tolerancyjnych ludzi – rozejrzyjcie się. Na pewno znajdziecie osoby, z którymi poczujecie się swobodnie, bez strachu przed ocenianiem. Pierwszy krok za tobą? Możesz przejść do kolejnego i odkrywać siebie, to co lubisz. Eksperymentowanie ze swoim wizerunkiem jest sposobem na poznanie siebie. Pamiętaj tylko, aby niczego nie robić na siłę. Warto być sobą i nie kreować się na kogoś całkiem innego.